tonlakazanBirkaç gündür İzmit’teyim. Ailemi ziyaret ettim ve evden çalışıp biraz da dinlendim. İşin ilginç ve size bahsedeceğim yanı ise eve geldiğim ilk akşam annemin benden enteresan bir istekte bulunması. Annem benden onun “cep telefonuna yaptığım şeyi” babamın telefonuna da yapmamı istedi. Ne mi bu şey? Telefon zili olarak Tonlakazan‘dan bir reklam müziği yüklemek.

Elektronik aletlerle çok haşır neşit olmayan, belki de olamayan oldukça büyük bir kitle -orta yaşlılar ve üstü- cep telefonlarını rahatlıkla kullanıyor. Telefonlaşıyor, mesajlaşıyor, üst üste iki nokta ve parantezi yan yana koyup gülücük bile yolluyorlar. Birkaç hafta önce annemin ilgisini çeker, kontür kazanınca sevinir, bir de üstüne arkadaşlarını şaşırtır diye Tonlakazan’dan bir melodi seçip telefonuna yükledim. Birisi onu aradığında müzik dinleteceğini, kontör kazanmak için 5 saniye bekleyip sonra açması gerektiğini de anlattım. Bu oyuncağın bu kadar ilgisini çekeceğini tahmin etmemiştim! Artık yeni bir sorumluluğum var: Haftada bir kez annemin cep telefonuna yeni bir reklam melodisi yüklemek. SMS yollayıp hatırlatıyor her defasında, çünkü kendisi internet kullanıp yükleyemiyor. Bir de geçtiğimiz ay 40 küsür kontör kazanıp arkadaşlarının da ilgisini çok çektiğini görünce muhtemelen aynısını babam için de yapmamı söyledi. Neyse ki babam cep telefonu kullanmaya o kadar meraklı değil de sorumluluğum iki katına çıkmadı.

Tonlakazan’ı benim kullanmaya başlamam da aradığım arkadaşımın telefon zilinde reklam dinlettiğini duymam ile oldu. Yeni servislere meraklı birisi olarak nasıl yaptığını sorup kendim de yüklemiştim. Bana sorarsanız insanların kulağına dayayıp mecburen dinlediği cep telefonu zilinin üzerine reklam konulmuş olması çok başarılı. Çok cüretkar bir servis, bir o kadar da havalı. Telefon çalma sesi yıllardır aynıdır, en fazla tonu değişir, fakat içine müzik eklemek, ve bunu reklam mecrasına dönüştürmek, kesinlikle harika bir fikir! Üstelik 7′den 70′e her tip kullanıcıyı etkileyecek, ilgi çekecek, ve kendi kendini yayacak özellikleri mevcut.

Bu özellikleri sadece ben fark etmemiş olmalıyım ki, Tonlakazan Global Mobile Awards 2009‘da “En İyi Mobil Reklam Servisi” dalında finale kalmış. 4Play ekibine ve servisin başarısında emeği geçen diğer herkese kocaman tebrikler.Toplam : 3 Yorum var

  Serbay Arda Ayzit Ocak 27th, 2009 at 3:51 pm

  Güzel ve başarılı bir iş yapıldığı kesin. Yakında müzik yerine 3 g ile birlikte video bile izletilebilir diye düşünüyorum:)
  Ben sadece reklam müziği kullananların fazla etkili olduğunu düşünmüyorum çünkü ses tam anlamıyla kaliteli çıkmıyor (Bu da normal bir durum zaten) Ama orada esprili bir iki mesaj yayınlayanlar kesinlike WOM etkisinden yararlanıyorlardır diye düşünüyorum.

  ergun altunkan Ocak 28th, 2009 at 3:53 am

  evet sevgili vadi,annenin telefonuna bu reklamı yüklemen güzel bir hareket,beni bu reklam fikrinden çok annenin 5 sn yerine çok daha uzun bir süre bekletmesi ilgimi çekti…ne sinir bozucu bir beklemedir.sakın babanada yükleme olurmu?

  Vadi Efe Şubat 7th, 2009 at 1:49 pm

  @Serbay Arda Ayzit
  Telefon ses kalitesi çok iyi değil evet ama odaklanma çok iyi oluyor bence. Video enteresan olabilir, ama telefonu kulağımıza götürmüyor muyuz, arkadaşımızın açmasını beklerken elimize alıp videoyu izlemeyiz sanırım.

  @Ergun Altunkan
  5 saniye o kadar da uzun bir süre değil dayıcığım. Telefonunu açmayan arkadaşlarımızı daha uzun süreler beklediğimiz de oluyor, hem reklamın bize bir şeyler anlatması lazım, öyle değil mi?

Yorumunuz:


Liked by
 • January 27, 2009 at 10:32 pm Vadi Efe
  Tonlakazan sayesinde yaşadığım keyifli bir deneyimi anlattım...

Add a comment on FriendFeed