Öğlenden beri Social Media World Forum‘daki fuar alanını geziyorum ve sosyal medya pazarlaması & PR’ı üzerine çalışan birçok farklı uluslararası firmanın iş geliştirme yetkilileri ve kurucuları ile yüz yüze görüşme imkanı buldum. Etkinliğin ve günümüzün gelişmekte olan konu başlıkları olarak mobil uygulamalar dikkat çekiyor, fakat bu pazar hala gelişme aşamasında. Asıl dikkatimi çeken ise “branded community” yani markaya özel komünite kurulumu ve işletmesi sunan firmalar ile markalara özel video platformları/yayılımı sağlayan firmaların çokluğu oldu.

Bu iki konuda çalışan ve organizasyonda aktif olarak tanıtımların sürdüren firmaların bazıları TV Genius, VPype, Comment TechnologiesHuzu ve Brightcove.

Comment Tech ve Huzu birbirlerine benzer iki firma, ve markalara/kurumlara özel sosyal ağ servisi sunuyorlar. Aynı servisi veren ve küresel pazara hitap eden Ning, Grou.ps, Mixxt gibi yakından tanıdığımız firmalar ile rekabet ediyorlar ve sosyal ağ platformunun kurulumundan tasarımına ve sonrasında içerik yönetimi ve pazarlamasına kadar komple hizmet paketleri sunuyorlar.

VPype markaların takipçileri ile Facebook üzerinden canlı iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Facebook üzerinden canlı video yayını sunuyorlar ve mottoları da “Go Social. Go Video. Go Vpype.” İncelemeye değer bir servis.

Brightcove ve TV Genius ise video teknolojisini sosyal medya ile birleştirip kendi platformları üzerinden servis sunan, B2B çalışan iki firma. Social Media World Forum’un ana sponsorları arasındalar ve etkinlikte agresif bir tanıtım stratejisi izliyorlar.

Sosyal medya pazarlamasının halen yükselişte olduğu günümüzde pazarın ne yönde geliştiğini ilerlemek için bu tür etkinliklerde ön plana çıkan firmaların iş modellerini incelemenin yararlı olacağı görüşündeyim.

Yorumunuz:


 • March 15, 2010 at 5:49 pm Vadi Efe
  Social Media World Forum London - fuar alanı ve görüşmeler sonrası yorumlarım.
 • March 15, 2010 at 5:51 pm Ömer Enis
  Buna like vermiştim ama tam oturmamış anlaşılan. :)
 • March 15, 2010 at 6:07 pm Vadi Efe
  beğendiğine sevindim :)
 • March 15, 2010 at 6:11 pm cihanergur
  Az once vpype ( yazmasi ne zor ) pm'i Gary ile facebook uzerinden gorustum.Turkiye'den bircok kullanicilari oldugunu ama dil yuzunden onlari taniyamadiklarindan yakiniyor. localisation konusunda epey yardima ihtiyaclari oldugunu soyledi.
 • March 15, 2010 at 6:12 pm cihanergur
  ekleyeyim, facebook uzerinden live broadcasting (ortam gurultulu olmasina ragmen ) hafif kesintiye ugrayarak calisiyordu.Yinede markalar icin cok kullanisli bir servismis.Tesekkurler Vadi :)
 • March 15, 2010 at 6:12 pm Vadi Efe
  @Cihan Vpype kesinlikle dikkate değer bir uygulama
 • March 15, 2010 at 6:13 pm Vadi Efe
  rica ederim :)
 • March 15, 2010 at 6:16 pm cihanergur
  chatroulette gibi bir yola girerse, facebook kullanicilari kendi aralarinda live chat yapmak icin bu servisi kullanabilirler. Uzerine dusundukce yeni fikirler geliyor insanin aklina.

Add a comment on FriendFeed