Dün gece Uğur Özmen‘in yazılarını okurken üzerinde detaylıca yazmak istediğim bir konu olduğunu fark ettim: Teknoloji kullanarak gerçekleşen iletişim metodlarının geleceği. Medya teknolojileri alanında yüksek lisans yaparken en çok ilgimi çeken kavramlardan bir tanesi HCI (Human-Computer Interaction) idi. Yani insanların makinelerle iletişimi. Kısacası, sosyal mecralar üzerinden kurduğumuz iletişimin geleceği hakkında birkaç öngörü, ve Facebook’un yerini ne alacak? sorusunun cevabı.

Öncelikle Uğur Özmen’in bloguna yazdığım yorumdan alıntılar ekleyeyim:

Sosyal medya’yı HCI yani Human-Computer Interaction kavramından ayırmamak ve önümüzdeki 10-20 seneyi düşünmek lazım. Dijital iletişim teknolojileri metin tabanlı sistemlerle başlayıp son 20 sene içerisinde görsel ve işitsel ögeleri de işin içerisine katarak “interface”ler üzerinden gelişti. İnsan iletişimi de bu süreçte yüz yüze süreçlerden farklı dijital platformlara kaydı. Second Life veya facebook gibi platformlar, iletişim kurmamızı sağlayan dijital araçlar, değişiyor ve gelişiyor. Sonuçta ise insan doğasına en yakın yöntemlere geri döneceğiz. Teknoloji insan doğası yani “physical mapping” özellikleri ile birleşecek. Sanal ve gerçek kavramları paralel yürüyor hale gelecek. facebook değil belki farklı bir isimle, belki de facebook un bilmem kaçıncı versiyonunda yine bir veritabanına bağlı, fakat kimlik numaramızla entegre, tek gözümüzü kırpmamız ve içimizden arkadaşımızın adını mırıldandığımız bir yöntem ile poke gönderebildiğimiz bir sistemde iletişim kuruyor olabiliriz.

Sosyal mecraların atalarının oluşmasını sağlayan yazılımlar, kullanıcı arabirimleri üzerinden insanlara sunuldu. O yüzden işletim sistemleri alanında iki büyük dev olan Microsoft ve Apple’ın rekabeti, kullanıcı arabirimlerinin evrimini bir çırpıda özetler. Microsoft, platformunu yazılımcılara tamamen bağımsız olarak açık tutarak rekabetin ilk dönemlerinde lider bulunmuştur. Apple ise arabirim tasarımında kendi “guideline”larının kullanılmasını zorunlu hale getirmiş ve işletim sistemi içerisinde geliştirilecek olan yazılımları denetlemiştir. Seneler içerisinde Apple ürünlerinde geliştirilen yazılımların kolay kullanılabilir ve popüler hale gelmesinin en önemli sırrı aslında budur: Apple ürünleri, insan doğasına en yakın kullanım deneyimini yakalamışlardır. Ve zamanla Apple’ın geliştirdiği inovatif ürün ve insan odaklı arabirim stratejisi, sosyal mecraların mobilleşmesi, dokunmatik ekranlar üzerinden iletişim gibi birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir.

Peki ya önümüzdeki dönem? Teknolojinin insan doğasına daha da yaklaştığı, bir bilgisayar ekranının önünde oturmadan, veya tuşlara basmadan teknolojiyi yönettiğimiz ve iletişim kurduğumuz döneme ne zaman geleceğiz? Veya senelerdir sözü edilen “sanal gerçeklik” kavramı ne zaman gerçek olacak? (Hani o filmlerde gördüğümüz, büyük bir gözlüğü takip içerisine girdiğimiz dünyadan bahsediyorum, Matrix de diyebiliriz). Bununla ilgili YouTube’da birçok video izledim, ve sonunda keyifli bir tane buldum. Onu paylaşıp sizi de araştırmaya, izlemeye ve düşünmeye davet ediyorum. Bu konsepte yönelik enteresan bulgularınız olursa mutlaka paylaşın. Benim keşfimi buraya tıklayıp izleyebilirsiniz. Sosyal iletişim ve ticaretin gelişmesi, ve 40 sene sonrasının tahminleri 5 dakikalık bir süreçte anlatılıyor.

Jeffrey Zeldman’dan alıntılar ile bitirelim:

“The future of social media is …

UBIQUITOUS. It will be baked into everything we use, from desktop software, to mobile and the web, to the thermostat and phone in our hotel room.

MONOLITHIC & SMARTER

INVISIBLE. The phrase “social media,” already used only by a small subsection of the public (tech journalists, consultants, investors, unemployed designers) will fall into complete disuse as social media becomes smarter, monolithic, and ubiquitous — the background noise of all our lives, as little noticed as the electrical hum in our homes.

Yorumunuz: