Şu anda Londra’da, Olympia kongre merkezindeyim ve iki gün boyunca Social Media World Forum Europe organizasyonunu takip edeceğim. Bir süre önce yatırımcı ortak olarak katıldığım sosyal medya iletişim ajansımız Dekatlon Buzz için yeni konseptler ve bilgi birikimleri geliştirmek, dünya markaları bu aralar aktif olarak ne tür çalışmalar yapıyor takip etmek, ve sosyal medyayı kalbinden izlemek için iki günümü bu seyahate ayırdım.

Organizasyon hakkında ilk izlenimlerim olumlu, şu ana kadar bir büyük oturuma katıldım ve birkaç farklı küresel sosyal medya aşansınin yetkilileri ile yüz yüze görüşme olanağı buldum. Fuar alanındaki diğer standları gezmek için sabırsızlanıyorum, bir de markaların düzenlediği oturumlara katılıp aldıkları geri dönüşleri ve sıkı kampanyaları nasıl ortaya çıkardıklarını inceleyeceğim.

Organizasyonun açılış konuşmasını LinkedIn Avrupa direktörü Kevin Eyres yaptı. Sosyal medyanın iş süreçlerine nasıl entegre edileceğinin herkes tarafından merak edildiğinden bahsederek açıl yapan Eyres bu iş kolunun global gücünden ve dünya çapından her geçen gün daha da güçlenmesinden bahsederek devam etti. Eyres konuşmasının devamında bilgi yüklenmesi ve kirliliğinin Google ile başlayarak filtrelendiğinden bahsederek bu gelişmelerin SEO ve SEM gibi pazarlar oluşturduğunu anlattı. Sözü sosyal medyaya bağlayarak anonim kimlikten gerçek kimliklerin internet üzerinden ifadesine geçişin önemli bir basamak olduğunu söyledi. Yahoo! Answers ve MySpace çağından LinkedIn ve facebook çağına geçişin “knowledge is power” mottosuyla birleştiğini ve sosyal medyanın geleceğinde “social awareness” yani sosyal farkındalık bulunduğuna sözünü bağladı. Ticari online platformların sosyal medya platformları ile entegre çalışmasının yeni ekonomiyi oluşturduğunu ve markaların her geçen gün bu yeni ekonomide yerlerini aldıklarını anlatarak sözlerini bitirdi.

Şu anda aktif olarak fuar alanındaki standları gezmeye, firma yetkilileriyle görüşmeye ve küresel kampanyalar-iş süreçleri hakkında bilgi almaya devam ediyorum. Organizasyon sırasında tweet’lerimi Twitter hesabımdan takip edebilirsiniz.

Yorumunuz:


  • March 15, 2010 at 5:48 pm Vadi Efe
    Social Media World Forum London gün 1 - ilk izlenimlerim.

Add a comment on FriendFeed