16-17 Mart tarihlerinde Sırbistan – Belgrad’da Resonate Yeni Medya Festivali düzenleniyor olacak. Teknoloji, sanat ve kültür etkinliklerini bir araya getiren uluslararası bir festivale katılmak için çok iyi bir fırsat. Avrupa’nın birçok ülkesinden katılımcılar kayıtlarını yaptırmış ve şu anda yaklaşık 30 bilet kalmış. Turkish Airlines Balkan ülkelerine gidiş dönüş 100 euro’dan başlayan fiyatlarla kampanya düzenliyor, ve Belgrad’a gitmek için vize gerekmiyor. Ben festivalin ikinci gününe katılacağım, biletlerimi aldım. Festival hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi ekliyorum, diğer detaylar için organizasyonun web sitesini inceleyebilirsiniz. Workshoplar, paneller, performanslar ilgi çekici görünüyor.

Resonate is setting new standards in the arts industry by creating a new platform for networking, information, knowledge sharing and education. It will bring together distinguished, world class artists, with an opportunity of participating in a forward-looking debate on the position of technology in art and culture.

International festival dedicated to technology, visual arts, music, architecture, design and interactive media that will include installations, exhibitions, concerts and DJ sets, expert lectures, workshops and round tables…

“RESONATE” is more than just a music festival, expert seminar or exhibition of visual arts. It is a project broad enough to encompass areas ranging from software engineering to visual arts theory, but also to create a bridge between culturally separated segments of the artistic and intellectual scene through a comprehensive, multidisciplinary approach.

Yorumunuz: