Bünyesinde çalıştığım ve katkıda bulunduğum organizasyonları ve kurucu ekibinde bulunduğum projeleri bu sayfadan inceleyebilirsiniz.

Dekatlon Buzz 2010 senesinde hayata geçirmiş olduğumuz Türkiye’nin sosyal medya alanında ilk ve öncü olarak hizmet veren şirketlerinden. Yıllar içerisinde entegre kreatif prodüksiyon işleri ve hayata geçirdiği uluslararası kampanyalar ile ülkemiz ve yakın coğrafyalarda bu alanda en başarılı, ödüllü ve öne çıkan şirketlerden birisi oldu. 2011 senesinden beri tam zamanlı olarak içerisinde bulunduğum yapıyı ortağım Samet Ensar Sarı ile işletiyoruz.

Dekatlon; yıllar içerisinde dijital iletişim ve sosyal medya sektörünün okulu oldu. Cannes Lions, European Excellence Awards, Mixx Awards Europe gibi birçok global organizasyonda ülkemize ödüller getirdi. Şirketimiz aktif olarak Nestle, Eczacıbaşı Topluluğu, Türk Telekom Grubu, Türk Hava Yolları, LC Waikiki, Rixos Hotels, Garanti Bankası ve Bayer gibi birçok lider kuruma hizmet veriyor.

Gençleri hedefleyen markalar için 360 derece pazarlama çözümleri sunan Türkiye’nin ödüllü gençlik ajansı. Youth Republic gençlere odaklı, yeni bir iş modeline dayanır ve gençlerden oluşan bir network yönetir. Networkümüz sayesinde hedef kitle, yaratıcı sürecin ve uygulamanın bir parçası haline gelir. Projeler, üretim aşamasından uygulama safhasına kadar bu network ile birlikte yürütülür. Böylece markalar gençler arasında yaşar!

Youth Republic entegre gençlik iletişim hizmetini Vodafone, Sabancı, Cadbury, Mey İçki gibi güçlü firmalara sunuyor, bu aşamada gençlerin artık dijital dünyada yaşadığı gerçeğine dayanarak kesişen yollarımız ortakantin.com ortaklığı ve dijital tarafta konumlandırdığımız ‘Digital Youth’ markası ile pekişti.

sevenloadsevenload kendi teknolojisini ve altyapısını kullanan bir medya platformu ve Avrupa’nın yasal video içeriğinde lider mecrası. 2008 sonbaharından 2009 ilkbaharına kadar Türkiye yerelleştirme & iş geliştirme sorumlusu olarak bünyesinde bulunduğum Almanya merkezli küresel firmanın merkez ofisinde (Köln, Almanya) uluslararası ekiple Türkiye operasyonu arasında koordinasyonu sağladım ve çalışmalarımızla yerelleştirme alanında Altın Örümcek ödülünü kazandık. Türkiye’de tanınırlığını arttırdığımız ve 100′den fazla resmi web tv anlaşmasına imza attığımız firmanın comscore verilerine göre ülkemizde en fazla ziyaret edilen 4. sosyal ağ halini alması da başarılı olduğumuzun bir göstergesi sanırım.

expodeaTürkiye’de kurduğum işleri (ortakantin, istiyor.us!) şirketleştirdikten ve üniversiteyi bitirdikten sonra bana iyi imkanlar ve tecrübeler sunacağını umduğum Avrupa internet sektörünü tecrübe etmek için 2007 senesinde Almanya’da yaşayan Şekip Can Gökalp ve Mehmet Ayan ın farklı projeleri ile birlikte expodea‘yı kurduk. Halihazırda işleyen ve Türkiye pazarına yönelik projeleri uzaktan idare edip bir yandan da Aachen’da bulunan ofisimizde Avrupa’da neler olup bitiyor keşfetmeye çalıştık. Farklı Barcamp’ler, Web 2.0 Expo ve WebMontag gibi sektörle bağlantılı etkinliklerde boy gösterdik. 2008 sonlarına kadar sürdürdüğümüz bu çalışmayı internet sektöründe söz sahibi uluslararası ekiplere katılma kararı alıp sona erdirdik ve projelerin yönetimini devrettik.

oklogo2005 senesinin yaz aylarında facebook bir öğrenci sosyal ağı iken ve ABD’da ilgi görmeye başlamışken Türkiye’de sosyal ağ siteleri henüz yayılmamış ve facebook’un da adı pek duyulmamıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nden bölüm arkadaşım Volkan Biçer ile birlikte ortakantin‘i yayına sokup sıfır sermaye ve yatırım ile Türkiye internetinde gençlere yönelik önemli mecralardan birisi haline getirmeyi başardık. Şu anda ortakantin yaklaşık 100.000 üyesi ve prestijli birçok marka ile anlaşmalı olarak yayınladığı yüzlerce reklam kampanyası ile bir marka, ek olarak birçok kişiye internet üzerinde bir şeyler üretmek adına ilham verebilecek bir girişim örneği, ve beni de internete yatırım yapmaya iten ve bu sektörde ilerlemek için bana enerji veren bir proje. (Güncelleme: ortakantin’in çoğunluk hisseleri Youth Republic tarafından satın alındı, ve artık ortakantin’i Türkiye internetinin Top 10 markalarından birisi haline getirmek için çalışan bir ekibimiz, arkamızda 2000 kişilik junior & senior kampüs temsilcileri, ve kuvvetli bir operasyonel güç var.)

dglogoÜniversite öğrencisiyken yaklaşık bir sene yarı zamanlı çalıştığım Digital Graphics‘te profesyonel internet yayıncılığı ve kurumsal iş yapmak üzerine çok şey öğrendim. (2004) İçlerinde Siemens, Citibank ve Citroën gibi dünya çapında markaların bulunduğu birçok kurumsal firmaya hazırlanan web tabanlı işlerde, ve havadurumu.com.tr projesinde görev aldım.

Yukarıda saydığım ekipler ve projeler dışında, 43things‘den ilham alarak tamamen kendim programlayarak yayına soktuğum ve yaklaşık iki sene yönettiğim hayat tecrübeleri üzerine bir sosyal ağ projesi olan istiyor.us!, ve expodea çatısı altında bu sitenin altyapısını kullanıp siyahkahve veritabanı ile birleştirerek ortaya çıkardığımız okuma sosyal ağı okumasitesi‘ni saymamak zamanında çok keyif aldığım bu projelere haksızlık olacaktı.

İnterneti geleneksel medyaya taşıma denemeleri

digitalageMuhtemelen burayı okuyan ve sektörle yakından bağlantılı kişiler tarafından takip edilen ve birçok internet  takipçisi ve üreticisinin katkılarıyla oluşan Digital Age dergisinde fırsat buldukça uzmanlık alanlarım ve  kişisel blogumun de temaları olan sosyal ağlar, yeni ekonomi ve internet kültürü üzerine yazılar yazıyorum. 

netshow22001 krizinden önce internet ülkemizde de inanılmaz bir popülerliğe ulaşmıştı ve Doğan Grubu’nun çıkardığı AD.net’ten sonra zamanının efsane oyun dergisi gameshow’un ekibi de bir internet dergisi çıkartmaya karar verdi. Oldukça keyifli bir dergiydi, tasarımı da mükemmeldi fakat bir sene içerisinde kapanmak durumunda kaldı. İnternet kitlesi dergilere rağbet göstermiyordu. Ben de bu derginin kurucu ekibinde yer aldım ve düzenli olarak çeşitli internet projeleri ile ilgili tanıtım ve analiz yazıları yazdım.

Düzenli yazdığım bu iki dergi dışında alternatif yaşam ve kültür dergisi Bant ve benzeri yayınlarda teknoloji ve internet kültürü üzerine konuk yazar olarak bulundum. Farklı mecralara yazmayı seviyorum, eğer bu tür bir yayın ile ilgiliyseniz ve ilgi alanıma giren konularda yazıyorsanız severek fikirlerimi belirtir ve yayınınıza katkıda bulunurum.