jsBir arkadaşım facebook’ta bir video paylaşmış: 25 things I hate about facebok. Tıkladım, izledim, tahmin ettiğim gibi facebook’u kullanan insanların muzdarip olduğu dertleri anlatan, eğlenceli bir parodiydi. Dilden dile dolaşım etkisini yaratmak için çekilmişti. Videoyu Julian Smith adında 1987 doğumlu birisi hazırlamış, sonuna da Juliansmith.tv adresini eklemişti. Videonun sonunda uzun uzun adres gözükünce ben de merak ettim ve sitesine bir göz attım.

Julian şöyle söylüyor: “Gerçek bir işim yok, bütün gün film çekiyorum ve müzik üretiyorum.” Dikkatimi çeken şey Julian’ın internet üzerinden kurduğu iletişimi çok başarılı bir şekilde planlaması oldu. Biyografisinde, yaptığı işler ile ilgili bilgi verdiği her kişisel sayfasında bu işleri izleyicilerin zevki için yaptığını vurgulamış, paylaştığı her videoda izleyicilere küçük oyunlar sunarak videoları arkadaşlarına da göndermelerini rica etmiş, Youtube albümüne abone olanların onun suratında kocaman bir gülümsemeye dönüştüğünü özellikle belirtmiş.

julianyoutube
Julian’ın ayrıca Twitter, MySpace, Flickr ve tabii Facebook hesapları da var. İnternet üzerinden bire bir kendisinin iletişim kurduğunun da altını çizmiş. Bu uğraşıları meyvesini vermiş ve Facebook merkez ofisine davet edilip orada “Facebook’un yeni arayüzünü anlatan” bir parodi çekmiş. Bunun dışında Tyra Banks Show, Britain’s Got Talent gibi büyük izleyici kitlesine hitap eden programlarda konuk edilmiş. Web sitesini incelediğinizde de Arjantin’den Bahama Adaları’na kadar büyük bir hayran kitlesinin kendisini takip ettiğini görüyorsunuz. Bunu internet sayesinde başarmış olduğu ortada, ve bu bence harika bir şey.

Julian kendi filmlerini çekiyor, klipler hazırlıyor, ve şu anda başarılı bir şekilde kişisel markasını parlatıyor. Ülkemizde interneti bu şekilde etkili kullanan genç sanatçılar, yönetmenler aklınıza geliyor mu? Düşündüm fakat parmakla gösterecek birisini bulamadım açıkçası. Julian’ın yıldızının ise gün geçtikçe daha çok parlayacağını ve ilerde büyük projelerle karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Buraya not düştüm.Toplam : 3 Yorum var

  Volkan Biçer Nisan 27th, 2009 at 2:09 am

  valla güzelmiş… benim de bu şekilde bir işe ihtiyacım var :)

  Çiğdem GÖKSU Nisan 27th, 2009 at 8:26 am

  çok başarılı :)

  seçkin Nisan 28th, 2009 at 2:48 pm

  şimdi hocam doğru söylüyorsun.Türkiye’ de bu tarz insanlar yok denecek kadar azdır heralde.interneti efektif kullanmayı yeni yeni keşfediyor insanlar(ben dahil) .ama bunu da en kısa yoldan en kolay kazanma (sadece para değil) olarak algılamaları da bu tarz projeleri gündeme getiremiyor.daha doğrusu orjinal fikir üretmiyor insanlar.

Yorumunuz:


 • April 26, 2009 at 10:37 pm Vadi Efe
  birkaç saat önce dikkatimi çeken genç yetenek, interneti bu kadar iyi kullanması çok hoşuma gitti ve üç dört paragraf bir şeyler yazıverdim...
 • April 26, 2009 at 10:45 pm Vadi Efe
  @huseyin teşekkür ederim.. bir de facebook hq'sında çektiği video var onu izlemeli :)
 • April 27, 2009 at 10:56 am Selim Yoruk
  Vadi, yazı sayesinde haberdar olmuş oldum. İlginç bir gençmiş hakkaten. Bu arada, Britain’s Got Talent ile ilgili olan videosu parodi. Montaj yani : )

Add a comment on FriendFeed