montypythonİnternetin yaygınlaşması ve bağlantı hızlarının artması ile birlikte öncelikle müzik dosyaları sonrasında da video paylaşımının artması, müzik / eğlence sektörünü yaraladı derler hani. Müzisyenler albüm satamıyor, film yapımcıları para kazanmıyor-muş internet yüzünden.  Bu sözleri şu ana kadar birçok yerde duyduk. Haklılık payı da var aslında.

Peki ya bu konuyu bir de farklı bir açıdan düşünmeye ne dersiniz?

Artık müzik, film ve benzeri sektörlerde dağıtım sadece geleneksel yollarla yapılmıyor. Yeni ekonomi – yeni medya şekilleniyor. Bence asıl sorun bu sürece ayak uyduramamak ve bu değişimi kabullenememekte.

Bu düşüncelerimle ilgili çok çarpıcı bir habere rastladım. Dün yayınlanan habere göre ünlü İngiliz komedi serisi Monthy Python şu ana kadar ürettiği tüm materyalleri YouTube üzerinde özel bir kanal açarak yayınlamaya başladığından beri DVD satışlarında %23.000 artış meydana gelmiş. Yanlış okumadınız, yüzde yirmi üç bin!

YouTube’daki kanallarını açın, ve yazdıklarını bir okuyun. Aynen şöyle demişler: “Uzun zamandır siz bizim programlarımızı riplediniz, internete yüklediniz, artık yetti, biz kendi kanalımızı kurduk, şimdi kaliteli bir şekilde videolarımızı izleyebilirsiniz… Fakat sizden istediğimiz şey, linklere tıklayın ve bizim ürünlerimizi satın alın.”

Monthy Python YouTube KanalıYouTube’a yerleştirdikleri kaliteli videoların her birine Amazon.com üzerinde satılan DVD’lerinin bağlantılarını yerleştirmişler, ve tahmin edebileceğiniz gibi bu şekilde birçok kişi Monthy Python DVD’leri satın almış.  Kısacası internetin gücü kullanılarak izleyici ile iletişim kurulmuş, ve akıllı bir yönlendirme ile sonuç elde edilmiş.

Bu haberi okuduktan sonra interneti yasaklarla, engellemelerle ve ihbar hatlarıyla düzenleyebileceğini sananlar  ne kadar da komik geliyor, öyle değil mi? Kullanıcıları hırsızlıkla suçlamak yerine onlara hizmet sunmak, onlarla iletişim kurmak ve üretilen değeri internet sayesinde daha çok kişiye ulaştırmak düşüşe geçen müzik/eğlence sektörleri için aslında yeni bir şanstır. Bu fırsatların farkına varıp interneti doğru şekilde değerlendirenler fark yaratacak, ve yeni ekonominin öncüleri olacaklar.Toplam : 3 Yorum var

  Hakan Karagül Ocak 25th, 2009 at 11:36 am

  Tespit hakikaten çok yerinde. Konuyla %100 örtüşmese de web üzerinden müzik, film paylaşımı konusunda şöyle bi ekleme yapmak isterim. Monthy Python’a benzer örnekler müzik piyasasında da görülüyor. Radiohead’in albümünü kendi websitesinde ücretsiz yayınlaması en çarpıcı örneklerden biriydi herhalde. Yanlış bilmiyorsam grubun dinleyicilerin “gönüllerinden kopanlar” sayesinde elde ettiği gelir büyük prodüktörler vasıtasıyla yayınladıkları albüm gelirinden daha yüksek olmuştu. Aynı şekilde Nine Inch Nails de son albümünü netten ücretsiz olarak yayınlamakta hiç bir sakınca görmedi. Bu gibi bir çok örnek var. Aslında kayıt teknolojilerinin gelişmesi + ucuzlaması (hem sinema, hem müzik) ve dağıtımın internet vasıtasıyla neredeyse çocuk oyuncağı haline gelmesi sanatçıları çok daha özgür kılıyor. Yani ne albümünü prodüktöre beğendirme derdi var, ne kendini film şirketlerine pazarlama derdi var.
  Bu durumu fırsat olarak görmek yerine ağlamayı, yasaklamayı çözüm yolu olarak tercih edenler benim gözümde ya gözünü para hırsı bürümüş vizyon sahibi olmayan tüccarlardır, ya da gülben ergen modundaki “sanatçılardır”. Çünkü benim bildiğim sanatçının derdi eserini insanlarla paylaşmaktır, cebini doldurmak değil. Ha zaten işini düzgün yapanlar parasını kazanmaya devam ediyor ya o da ayrı konu. Neredeyse haber kadar uzun yorum yazmak da garip oldu ama neyse anlık gaz diyelim.
  Saygılar
  Hakan

  Serbay Arda Ayzit Ocak 25th, 2009 at 2:05 pm

  Çok güzel bir noktaya değinmişsin Vadi, artık çoğu sanatçı mücadele etmek yerine onlar da yeni medyaya ayak uyduruyor. Çok büyük gruplar albümleri 1 dolardan satıyorlar ve üzerine de diyorlarki albümümüz 1 dolar daha yukarısını ödemek size kalmış.
  Doğrusu da bu bence, yasakla bir yere gelinmez bu gücü arkasına almak lazım. Korsan korsan diye bağırmaktansa sanatçılar youtube da kendileri için kanal açsalar kliplerini koysalar daha iyi olmaz mı? Daha iyi yayılmazlar mı? Parçalarını çok cüzi ücretlerle verseler aynı zamanda albümünn cd ve dağıtım masrafından kurtulmazlar mı?

  Vadi Efe Şubat 7th, 2009 at 1:44 pm

  @Hakan Karagül
  Çok haklısınız. Sık duyduğumuz bir şikayetti “ilk albümü prodüktör için böyle yaptık, ikinci albümde kendimizi göstereceğiz” cümlesi. Ve verdiğiniz örnekler de çok yerinde. Türkiye’de de ufak ufak başladılar yapıtları ücretsiz olarak sunup yan işlerden gelir elde etme denemelerine.

  @Serbay Arda Ayzit
  İnterneti etkili bir şekilde kullanmayı zamanla çok daha fazla kişi öğrenecektir mutlaka, internetin yararlarını her geçen gün yeni birileri daha keşfettikçe hızlanacaktır bu süreç.

Yorumunuz:


 • January 25, 2009 at 6:09 am Vadi Efe
  Dün yayınlanan habere göre ünlü İngiliz komedi serisi Monthy Python şu ana kadar ürettiği tüm materyalleri YouTube üzerinde özel bir kanal açarak yayınlamaya başladığından beri DVD satışlarında %23.000 artış meydana gelmiş. Bunu blogumda yorumladım
 • January 25, 2009 at 10:02 am Simto Alev
  Bir de ben b tür materyalleri internetten satın alıyorum. (:

Add a comment on FriendFeed