deckchairBlogumu 20 gündür güncellememişim, bu süreçte hakkında bir şeyler yazmak istediğim birçok konu masaüstümdeki post-it kağıtlarda birikti. Konu bolluğu olmasına rağmen tek bir yazı dahi yazmamış olmamın en büyük nedeni bu son birkaç haftalık zamanda oldukça hareketli yani “mobil” olmamdı.

Uzun zamandır internet üzerinden çalışıyorum, şu zamana kadar birçok arkadaşıma internetin hareketli olarak çalışabilme imkanını sağlamasını büyük bir avantaj olarak gördüğümü anlatmışımdır. Lisedeyken -henüz bir laptop sahibi değilken de diyebiliriz- ilk işlerimi internet cafe’lerden hazırladığımı, yazdığım kodları email ile gönderdiğimi hatırlıyorum. Daha sonrasında, yurt dışında yaşar ve çalışırken ve oldukça fazla şehir ve ülke değiştirirken de yanımda sadece notebook çantamın olması, hatta kendi notebook’um yanımda olmasa bile önemli dosyalarıma erişebileceğim bir internet bağlantısı birçok sorumluluğumun altından rahatlıkla kalkmamı sağlamıştır.

Dikkatimi çeken şey, sorumluluklarım ve üzerinde uğraştığım işlerin ayrıntılarının artması ile birlikte, bu hareketliliğin devam etmesi fakat verimliliğin azalması oldu. Eğer önümde yapmam gereken komplike bir iş varsa, bunu ofis ortamında çok daha verimli bir şekilde yapabiliyordum. Blog yazmak da, oturup adamakıllı düşünmeden ortaya bir yazı çıkartmak istemediğim için, en zorlandığım işlerden birisi oldu. Ortaya bir fikir ürünü çıkartmak, yazıyı derleyip toplamak, ve birilerine sunmak başı ve sonu belli olan teknik bir ürünü ortaya çıkartmaktan çok daha zahmetli ve ince bir iş.

İnternet üzerinden çalışmak, bir ülkeye ofis dahi açmadan yerel bir operasyon kurmak, farklı şehirlerden ve ülkelerden insanların online bir şirket kurup ortak bir proje üzerinde çalışması son dönemlerde çok fazla tercih edilen bir yapı. Fakat bu durum verimliliği düşürüyor mu?

Siz internet üzerinden çalışmanın getirileri ve götürüleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Uluslararası işler yaptınız mı, uzaktan yaptığınız işler/yazdığınız yazılar ile düzenli vakit geçirdiğiniz yerde yaptığınız işler arasında önemli farklar oluştu mu?Toplam : 3 Yorum var

  Bahadırhan Nisan 10th, 2009 at 2:45 pm

  Verimliliği düşürmek bir yana arttıracağını düşünüyorum. Sonuçta dünyanın öbür ucunda dahi olsa size uygun ve projenizi gerçekleştirebileceğiniz insana ulaşabilmeniz büyük bir avantajdır.

  İnternet üzerinden çalışmak da elbette aynı şekilde performansı arttırır. Emaillerinizi, dosyalarınızı, resimlerinizi, görüntülerinizi (bırakın laptopı) ufacık bir kutunun içerisinde, cep telefonunuzda taşıdığınız bir dünyada yaşıyoruz.

  Buna uyum sağlayanlar, sağlayamayanlara göre iş yaşamına bir-sıfır önde başlıyorlar..

  Vadi Efe Nisan 10th, 2009 at 4:51 pm

  @Bahadırhan
  Bu gibi avantajlar çok açık, zaten teknoloji/internet standart iş geliştirme yöntemlerini geliştirmeyi ve yüksek derecede verimli kılmayı sağlıyor. Fakat üzerinde uğraştığınız iş uzun vadeli konsantrasyon ve disiplin gerektiren bir süreç içeriyorsa bu durum tersine dönmeye başlayabiliyor, diye düşünüyorum.

  Volkan Biçer Nisan 12th, 2009 at 9:05 pm

  Açıkcası kısa süreçte denenebilecek ama uzun süreçte kesinlikle başarısız sonuçlanacak bir konu. Verimlilik gerçekten azalıyor. İş dünyasının bir çok kolu gerçekten ekip çalışmasını gerektiriyor. Ben bunu yaşadım, ve ciddi performans sorunlarını beraber getirdiğini gördüm. ilk 2 ay mükemmel, 3. ay pijamanın vücudunuza yapışmasıyla beraber kötü hissetmeye başlıyorsunuz :) Herşeyi bir kenara koyun sağlınız da ciddi şekilde etkileniyor. Tek bir düşüncem var eğer hiç ofis temposu görmediyseniz ve ofiste çalışmadıysanız bence home office mantığı o kadar zararlı olmayabilir derim. Seni de ofise geçmen konusunda uyarıyorum işe yararsa :p

Yorumunuz:


Add a comment on FriendFeed