ibmReadWriteWeb‘de yayınlanan habere göre internet bugün 20 yaşını doldurmuş. Uzun bir süre sayılmaz, fakat 20 sene içerisinde neler yaşandığını düşünürsek baş döndürücü bir hızla ilerleme kat edildiğini görebiliyoruz.

Şöyle bir düşündüm, 1996 senesinden beri düzenli olarak internet kullanıyorum. 25 yaşındayım ve 13 sene olmuş. Nostaljiyi çok severiz, hemen aklıma dial up bağlantılar ve internete bağlanma sesi geldi tabii ki. Muder’in “internet benim memleket” diye bir kitabı vardı, o da aklıma geldi. İnternet kimileri için bir oyuncak veya haberleşme aracı dışında bir yaşam tarzı ve vazgeçilemeyecek bir ihtiyaç, hobi. Benim için de öyle.

Bu tür büyük bir icatı, dünyayı değiştiren bir oalyı emekleme anlarından beri takip etmek, ve bunu hayatının bir parçası olarak hissetmek, hayatını bu işten kazanmak, geleceğe yönelik fikir ve projeler üretmek harika bir his. Kim bilir 20 sene sonra internet ne durumda olacak, bunu düşünmek bile çok heyecan verici.

İnternet, doğum günün kutlu olsun! Nice yıllara.Toplam : 5 Yorum var

  Hasan Mart 14th, 2009 at 7:25 am

  Ben 97 yılında üniversitenin yerel altında denilebilecek bir bilgisayar laboratuvarında internetle tanıştım. Microsoft Frontpage kullanarak web sayfası yapma çalışmalarım hemen da aynı zamanlara denk geliyor.

  Memleketimdeki internet konusundaysa çok şanslı hissetmiyorum. Özellikle son zamanlarda başka sektörlerde birkaç iş yaptığım ve orada işlerin ne kadar daha rahat ve büyük olabileceğini gördüm. Bu olaylardan sonra biz Türkiye’deki internet girişimcilerinin taşıma suyla değirmen çalıştırdığımızı düşünmeye başladım.

  Eğer ticari zekanız, sabırlı ve tuttuğunu koparan bir yapınız varsa interneti girişimcilik için değil, girişimciliğiniz için bir araç olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Klasik işadamlarının bu konudaki eksiklikleri size inanamayacağınız bir avantaj olarak dönüyor.

  Nihilanth Mart 14th, 2009 at 1:47 pm

  www ilk kez 1993 yılında kullanıldı. Türkiye’ye ise 1994 yılında geldi. Yani esasında şu an kullandığımız internet 20 yıllık değil henüz 16 yıllık. İnternet kelimesi ise 1985′ten beri kullanılıyor. İnternetin temeline giderseniz ise 40 yıllık bir geçmişi olduğunu biliyorsunuzdur zaten. Siz neye göre 20 yıl oldu dediniz anlayamadım.

  ozan demirci Mart 15th, 2009 at 9:30 am

  maalesef ülkemizde web sözcüğüne karşı nedenini anlamadığım bir ayrımcılık bir dışlama buna mukabil internet sözcüğüne bir kayırma mevcut. ve bu nedense bu işin profesyonellerinde de böyle. vadi’yi bu konuda daha evvel uyarmış olmama rağmen bu hatayı yapmış oluşunun muhakkak bir izahı vardır diye umut ediyorum. üstelik kaynak aldığı haberin başlığı da ‘happy 20th birtday, world wide web’. benzer bir hata ntvnin konuyla ilgili haberinde de mevcut: http://www.ntvmsnbc.com/id/24946130/ başlıkta www 20 yaşında denilip içeriğinde internet sitelerinden bahsedilmiş. sahi internet sitesi nedir? niye websitesi değil? ntv’nin bile bu dili tercih ettiğini göz önüne alarak vadi’yi ve tüm diğer herkesi mazur görüp, bunu da türkçemizdeki yeni bir galat-ı meşhur belleyip sineye çekmek durumunda mıyız acaba?

  Eğitişim Kariyer Enstitüsü Mart 18th, 2009 at 3:13 pm

  Web sözlüğü konusunda yazılana katılıyorum. Özellikle Amerika’da tüm seminer ve konferanslar Web ismi üzerinden adlandırılıyorlar.

  Vadi Efe Mart 23rd, 2009 at 7:04 pm

  @Hasan
  İnternet, iletişim mecrası. Var olan ihtiyaçlarımızı gideren ve verimlilik artıran ticari projeler başarı şansını arttırıyor.

  @Nihilanth
  Ben readwriteweb’deki yazıyı referans aldım. World Wide Web’in başlangıcını ve internetin son kullanıcıya ulaştığı en önemli noktayı kast ettim.

  @Ozan Demirci @Eğitişim Kariyer Enstitüsü
  internetin son kullanıcıya yansımasının world wide web üzerinden olduğunu düşündüğüm için bu şekilde kullandım. Keşke www için uygun Türkçe bir karşılık olsa ve yaygın olarak kullanılsa, işimiz kolaylaşırdı.

Yorumunuz:


Liked by
 • March 13, 2009 at 12:19 pm Uygun Bodur
  Ben Türkiye deki yaşını tanırım

Add a comment on FriendFeed