hayhuylogoBugün cevabını merak ettiğim soru bu oldu. Blogumu yayına almışken ve test aşamasında olan yeni bir servisi kullanıp  değerlendirme şansı elimdeyken bir şeyler karalamak istedim. HayHuy‘un bana hitap etmesinin de etkisi yadsınamaz.

Aslında bir süre önce Özgür ve Ender‘den, yani Soda Medya Interactive‘den isimsiz yeni projelerinin konseptini dinlemiş ve bu konuda biraz kafa yormuştum, fakat birkaç gün önce gönderdikleri beta test imkanı ile bu yeni projenin adını öğrenmek, siteyi kullanmak, ve bu konuyu daha somut bir şekilde tartmak mümkün oldu.

Bu analizi istatistiksel veriler üzerinden yapmayacağım, sitenin konsepti ve hedef kitlesi üzerine kafa yorup, çalışma sistematiğini değerlendirip yüzeysel bir şekilde üzerinden geçeceğim. Hatta sizden de bu konuda yorum yapmanızı isteyeceğim.

Öncelikle sitenin üzerine oturtulduğu fikir bana çok çekici geldi. İlk anlatıldığında da çekici bulmuştum, siteyi kullanırken de oldukça fazla keyif aldım. Sitenin (muhtemelen şimdilik) basit işleyişi şu mantığa dayanıyor: Karşımıza çıkan soruları cevaplıyoruz, böylece kendimizi ifade ediyoruz, nasıl bir insan olduğumuzu gösteriyoruz; bir süre sonra elimizde karakterimiz hakkında az çok bir bilgi yığını birikiyor, ve bununla bize benzer başka üyelere ulaşabiliyoruz. Senelerdir dergilerde & gazetelerde de merakla test çözmez miyiz sonucunda ne çıkacağız diye? İşte Hayhuy ile bunu yapıyoruz, bir de diğer üyelerle bu fikir üzerinden etkileşime girebiliyoruz.

hayhuyBu ilk kısım güzel, ben de oturdum sitede soru üstüne soru okudum, hoşuma gidenleri yanıtladım. Başkalarının verdiği yanıtlara baktım, konular hakkında yorumlar yazdım. Hatta bir de isteklendim “Ben de bir şeyler sormalıyım, insanlar benim sorularımı cevaplasın.” diye. Bu kilit bir faktör olabilir. Gerçi bunu yapmak istediğimde karşımda bir filtreleme sistemi bulamadığım için “Şimdi soracağım soru daha önce de sorulmuş olabilir” diye düşünmeden edemedim.

Şimdi siteyi kullanım tecrübemi düşünüp daha da güzelleştirmek için neler eklenebilir diye düşündüğümde aklıma bu kısım geliyor, mevcut soruları kategorilendirmek ve filtreleyebilmek. Uzun iş olabilir belki ama soruları bir etiket sistemi ile kategorilendirmek harika olacaktır. Kullanıcılar spor ile ilgiliyse spor’u, kültür-sanat üzerinden kendilerini ifade etmek istiyorlarsa ilgili etiketleri tıklayıp o konseptte sorulara yanıt verebilmeliler. Sorular hatta cevaplar içerisinde ayrıntılı bir arama sistemi de geliştirilmeli mutlaka. Kullanıcılar tembeldir, sırayla karşılarına gelecek 10 soruyu teker teker atlayıp onları ifade edecek 11. soruyu beklemek yerine arama motorunu kullanıp işlerini hızlı halletmek isterler.

Bu şekilde bir ilerleme ile zaten keyifli bir fikri olan sitenin daha da güzel hale geleceğini düşünüyorum. Beni asıl düşündüren konu ise sitenin para kazanması için harcanacak çaba. Ne tür bir tanıtım yolu izleneceğini merak ediyorum. Kullanıcılar ücretsiz olarak sosyalleşebildikleri diğer mecraları neden tercih etmesinler? Karşılarında gerçekten karakter olarak benzeyen birisi olma ihtimali onlara üyelik için ücret ödettirmeyi başarabilecek mi? Sitenin adamakıllı kazanmaya başlaması için oldukça büyük bir kitleye ulaşması gerekecek mi? Proje ticari bir sektöre veya belli bir kullanıcı profiline hitap etmediğine göre çok yoğun bir trafik almadan önce reklam alma imkanı az olacaktır, somut olarak ihtiyaç duyulan bir servis de sunmadığına göre sosyal ağlar ve arkadaş/sevgili arama siteleri ile rekabet etmek durumunda kalacaktır.

Bu konuda kilit bazı özellikler kullanılabilir, örneğin Özgür’ün bana site üzerinden cevaplamam için yolladığı bir soru, yani “huylandırma” beni heyecanlandırdı, ve soruyu cevaplamadan önce adamakıllı düşündüm. Bu tür ekstra etkileşim yöntemleri sunmak yararlı olabilir görünüyor.

Sitenin genel stratejisi nasıl devam edecek, ve internet kullanıcısından ne kadar ilgi görecek, merakla takip edeceğim. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? HayHuy’u sevdiniz mi, sizce başarılı olur mu? Ne olursa başarılı sayarsınız?Toplam : 6 Yorum var

  Burak Ocak 21st, 2009 at 4:35 pm

  Öncelikle blog’un hayırlı olsun, güzel yazılar okuyacağımızı umuyorum.

  Ekipten birisi olarak başarı konusunda yorum yapmam doğru olmaz ama gelecek yorumları heyecanla beklemekteyim :)

  ozan demirci Ocak 21st, 2009 at 6:50 pm

  özellikle kadınların anket çözme merakını cepte tutalım. bu bağlamda öncelikli olarak kadın kullanıcıları çekecektir. onların olduğu yere de erkekler gelir zaten güzel. hani tutar mı tutabilir evet. onlarca saatimi ben de bu sitede soru yanıtlayarak geçirebilirim. ama sonra? her daim o değin güzel, bana hitap edecek sorular çıkacak mı? çıksa bile sabah beri iki saattir soru cevaplıyodum hooop patron çağırdı kapadım gittim yanına. geri gelince tekrar hayhuy’u açar mıyım? tonla büyük sosyal ağ varken neden? facebook olmuş ikinci mailbox bakmadan durulamıyor. burada beni, (seni, onu, berikini…) kullanıcıyı çekecek olan bişeyler eksik gibi. soru fikri iyi ama başka?

  güzel sonuçlar elde edilirse markalara ve reklam ajanslarına gayet iyi pazarlanılabilir tabii ortaya çıkacak olan rakamlar. ama ortalamanın üstü web kullanıcısı da bunu tahmin edip durumdan kıllanadabilir. sonuçta bira mı şarap mı, biraysa hangi bira diye 3 tane soru dayanınca karşısında byebye hayhuy’u çekip gidecek insan da yok mu? bence fazlasıyla var. belki hayhuy da bunu görüp “sponsored” sorularla bu oyunu baştan dürüstçe oynayabilir, kullanıcılara verilecek ufak eşantiyonlar armağanlarla hem ilgi çekebilir, hem de site de baştan para kazanmış olur.

  Erol Ocak 22nd, 2009 at 3:08 am

  Resimden gördğgğm kadaryla tasarim cok hosuma gitti.
  İçeriğe gelince bazı yonleriyle kalıplasmıs katogorilere benzesede kalitesiyle ilerledikce aralarından sıyrılacağını düsünüyorum..
  Başarılar.. Özgür ve Ender

  caner Ocak 22nd, 2009 at 7:38 am

  sen siteyi sanal aleme bi çalda ya tutarsa:)dediğin gibi aynı kategorideki sorular arka arkaya geldiği zaman, hele ki o konuda ilgisiz biriyse, sıkıcı olabileceği gibi üye kaybınada yol açacaktır ama senin dediğin gibi soruları kategorilendirmek bu kez o konu hakkında hiç data alınamamasına neden olcaktır, örneğin fanatik derecesinde taraftar olmasada herkesin tuttuğu bi takım vardır mutlaka. Bu durumda şöyle bir çözüm geldi aklıma; sorular karışık konulardan karışık sırayla gelmeli belki bu noktada sorulara başlamadan yapılacak ufak bi anketle kişinin ilgelendiği konuların ağırlığı belirlenip sonra gelecek soruların miktarı kişinin beğesine göre değerlendirelebilir. (spordan hoşlanan birisi için %30 sporla ilgili sorular gelirken hoşlanmayan birisi için %10 gibi)
  Görsellik için bi kaç kelam etmek gerekirse sanki biraz daha kuşatıcı içine alan bişeyler yapılsa daha da hoş olur kanaatindeyim.

  Vadi Efe Ocak 24th, 2009 at 6:26 am

  @Ozan bence çok doğru şeyler yazmışsın. Bu tür bir sistematikle hızlı bir şekilde yayılabilir… Test çözen kadınlar etkisi diyelim buna :)

  Sponsorlu sorular da iyi bir malzeme olabilir bence satmak için.

  @Erol
  Tasarımı ben de beğendim ferah ve eğlenceli duruyor.

  @Caner
  Kategorilerin içine girip soru çözmek kullanıcıların kendi isteğiyle yapacağı bir şey olmalı diye düşündüm. Yani isteyen tek bir tıklama ile karışık soru çözmeye devam edebilecektir o zaman sorun olmaz sanırım.

  Umut Mart 1st, 2009 at 1:58 am

  İçerik eşsiz olursa, bu eşsiz içerik aşık kullanıcılar yaratılmasına önayak olacaksa neden tutmasın? “Tutar mı tutmaz mı?” bana hep Nasrettin Hoca’nın verdiği “ya tutarsa!” cevabını hatırlatıyor. Bana göre hayhuy.com tutabilir, umarım da tutar. Farklı fikirlerin başarılı olması çok hoş bir şey çünkü. :) Bu arada hayhuy.com’un için sizin yazınızdan birkaç cümle alarak bir wiki makalesi hazırladım: hayhuy.com hakkında wiki makalesi

Yorumunuz:


 • January 21, 2009 at 11:25 pm Vadi Efe
  hızımı alamadım taze blogum için ikinci bir yazı karaladım, spontane oldu. hoşunuza gider umarım.
 • January 22, 2009 at 12:04 am Taci Yalçın
  Valla Vadi denemeden yorum yapamicam ama fikir fena değil. Senin de dediğin gibi gelir modeli biraz sıkıntı yaratabilir. Belki salak kadın dergileriyle anlaşmalar yapılabilir dicem, evet uykum geldi. İyi geceler :)
 • January 22, 2009 at 2:21 pm Vadi Efe
  ozan demirci'den güzel yorumlar gelmiş göz atmanızı tavsiye ederim.
 • March 4, 2009 at 9:50 pm Ender Ayna
  bugün itibariyle şifresiz kayıtsız şartsız alemde arzı endam etti kendileri an itibariyle 400 e yakın üyeye ulaştı, bugün üye olan biri 1453 soru cevaplayarak şimdilik bir günde en fazla soru cevaplayan kişi rekorunu elinde bulunduruyor; an itibariyle 25 civarı kişi sitede taklıyoruz. Bu yorum da bir milat olarak burda dursun bakalım aylar sonra görüp gözlerimiz dolar umarım :)
 • March 4, 2009 at 9:56 pm Can PAÇACI
  1453'ün özel bir amacı var mı acaba? :D
 • March 4, 2009 at 9:59 pm Simto Alev
  Tuttu sanki? :D
 • March 4, 2009 at 11:27 pm Barış ALTUN
  Önce dener HAY allah ne güzelmiş deriz. Sonra tutmasına yardımcı olacak HUYlarımızla tuttururuz :)

Add a comment on FriendFeed