cs_lastfmHayatımı değiştiren derken, somut değişimden bahsediyorum, yani sosyal yaşantımı geliştiren ve renklendiren olaylar. İnternet üzerinden sosyalleşmek veya bilgi edinmek çerçevesinde kalmayıp ekranın dışına taşan değişimler bunlar. Bu iki internet sitesinin ortak özelliği ikisinin de dikey sosyal ağlar olması.  Bu siteler ne bana hiç bilmediğim bir şeyi öğretti, ne de gecelerce ekran başında kalmamı sağlayıp beni saatler boyu uykusuz bıraktı. İki siteyi de sadece ihtiyaç duyduğum anlarda kullandım, işin can alıcı noktası ise bu sitelerin bana sunduğu imkanlara sosyal hayatımla paralel olarak sık sık ihtiyaç duymamdı.

upcoming-eventsKüçüklüğümden beri müzikle içli dışlıyımdır; en büyük hobilerimden bir tanesi de müzik dinlemek ve sevdiğim grupların konserlerine gitmektir. Ortalama bir müzik severden çok daha fazla festivale ve konsere gittiğimi söyleyebilirim; albümünü beğendiğim, takip ettiğim bir müzisyeni en azından bir defa canlı izlerim mutlaka. Bu bana özel bir hobi değil, aynı şeyleri yapmaktan haz alan büyük bir topluluk (scene sözcüğü bire bir anlamı veriyor aslında) var, bu şekilde tanıştığım birçok arkadaş, arkadaşın arkadaşı ve sadece yüzünü bildiğim ve konserlerde gördüğüm bir sürü arkadaşın arkadaşının arkadaşı var. Bu durum başlıkta söylediğim iki siteden birisi olan Last.fm yayında yokken de böyleydi, şu anda da aynen devam ediyor. Peki Last.fm hayatıma girdiğinden beri ne değişti? Öncelikle belli bir ilgi alanı üzerinden bağ kurduğum kişilerle dolaylı yoldan iletişime geçme şansına eriştim. İnternetin bize sunduğu en büyük fırsatlardan birisi belki de telefon açmamızın garip kaçacağı kişilere dolaylı yoldan ulaşma imkanıdır. Bunun dışında yakın çevremde düzenlenecek konserleri görüp bunlara kimler katılmayı planlıyor bu bilgileri elde ettim. Konserlerden sonra ise aynı etkinliğe katılmış olan kişilerin çektiği fotoğrafları, kayıt ettikleri videoları takip ettim . İşime yarayan en önemli özellik ise yurt dışındayken ortaya çıktı: Kendi sosyal çevrenizin kısıtlı olduğu bir yerde ortak zevklere sahip olduğunuz  insanlarla çok daha rahat iletişim kurabiliyorsunuz. Bir festival öncesi veya sonrasında kısa bir sürenizi ayırıp last.fm e bağlanmanız ilgili komüniteyle iletişim geçmeniz konusunda yeterli.

cs-projectBahsetmek istediğim diğer proje Couchsurfing. Sıkı bir couchsurfing’ci sayılmam, edindiğim birkaç deneyimden başka CS ile ilgili anlatabileceğim pek hikayem yok, fakat içinde aktif olarak yer almasam bile hayatı nasıl değiştirdiğini gözlemleyebiliyorum. İlk yurt dışı seyahatimi yaptığımda 15 yaşındaydım. Küçük bir Alman kasabasında bir ay kalmıştım. ICQ kullanıyordum ve seyahate çıkmadan önce o şehirde yaşayan kişileri aratmıştım, birkaç tanesiyle sohbet etmiştim. Sonra oraya gittiğimde iki tanesiyle görüşmüştüm, çok şaşırdıklarını hatırlıyorum. “Dün İstanbul’daydın ve şimdi buradasın ha?” Çok kapsamlı bir diyaloğumuz da olmamıştı açıkçası. Peki ya couchsurfing? Bu tür bir iletişimi -yabancı bir ülkede, yeni tanıştığınız birisi ile kurduğunuz diyalog- maksimum verimliliğe taşıyan bu proje sayesinde gittiğiniz yabancı ülkelerde sizi misafir edecek kişiler buluyorsunuz, isteklilerin evinde kalabiliyor, veya sadece bir çay kahve içmeye dışarı çıkabiliyorsunuz. Sizi şehirde gezdiriyorlar, veya sadece şehirde ne yapabileceğinizle ilgili öneriler veriyorlar. Yabancı bir ülkede yaşıyorsanız orada kendi çevresi ve geçmişi olan insanlarla kuracağınız diyalog çok verimli olmaz. Genellikle size ayıracak vakitleri yoktur. Fakat sizin gibi oraya kısa bir süre önce okumak veya çalışmak için gelmiş kişiler sizinle aynı hissiyatı paylaşırlar ve onlarla çok daha rahat diyalog kurarsınız. Couchsurfing’e düzenli “takılan” birkaç arkadaşımın katıldığı etkinliklerde peşlerinden gitmişliğim, birkaç farklı ülkede farklı kişilerle spontane bir şekilde dışarı çıkmışlığım var. Tecrübe ettiğim ise bu kişilerin bu projeye bağlılıkları, yeni kişilerle tanışmaya ve deneyimler edinmeye, hayat tecrübelerini paylaşmaya ve başkalarının hikayelerini dinlemeye olan istekleriydi. Yabancı bir yerde, tanımadığınız birisiyle görüşmek korkutucu gelebilir, fakat sınırların kalktığı ve uçak seyahatlerinin inanılmaz ucuzladığı son yıllarda bu durum artık birçok kişinin hayatının bir parçası olmuş ve bundan çok keyif alıyorlar. Bu projenin en önemli özelliği, bağlantı kuracağınız kişinin site üzerinden kuracağınız dolaylı iletişimden, önünüzdeki birkaç adımdan haberdar olması ve dışa olan açıklığını bilmeniz. Sonuçta sizin profilinizi, arkadaşlarınızı inceleyebiliyor, ilgi alanlarınızı, gezdiğiniz gördüğünüz yerleri okuyabiliyor, ve amacınızın sadece keyifli zaman geçirmek, yerel birisinin yardımını almak olduğunu biliyor. Aynı kişiye bu site üzerinden değil de sokakta “merhaba!” deseniz garipseyecektir muhtemelen.

Uzun lafın kısası, demin televizyonda bir sunucunun misafirine yönelttiği “internete girer misiniz, chat yapar mısınız?” sorusunun üzerine, bu iki proje ile anlatmak istediğim şey doğru tasarlanan ve sosyal hayatımıza entegre olabilen projelerin bize nasıl renk katabileceğiydi. “Chat yapmak” kadar kuru bir tabir üzerine, sosyal hayatımızın dinamiklerini, hobilerimizi, beklentilerimizi ve başka insanlarla iletişim kurarken onlarda önemsediğimiz noktaları bir ekleyelim, o zaman belki last.fm veya couchsurfing’e ulaşırız.

Peki ya sizin hayatınızı değiştiren, sosyal hayatınızı renklendiren internet siteleri var mı? Paylaşırsanız sevinirim.Toplam : 6 Yorum var

  yekmer Şubat 25th, 2009 at 8:34 am

  Benim hayatımı değiştiren sosyal ağ hacker news. Ordaki insanları görmedim hiç(çoğu amerika’dalar), Ama kendimi onların bir parçası olarak hissediyorum. Bir internet girişimcisi ve geek’seniz hacker news’te sizin için çok şey var.

  Zaf Şubat 26th, 2009 at 1:12 pm

  Sadece Zirveleriyle Ekşi sözlük bu listeye eklenebilir benim için.Tabi Couchsurfing in yerel etkinliklerini de daha bi vurgulamak gerekir sanırım.Yoksa cs ile yaklaşık aynı dönemde kurulan hospitalityclub ve daha çok sonra kurulan hostmedudes vb(3-5 örneği daha mevcut) sitelerinden bence en büyük farkı yerel buluşmaları.
  Sadece ziyaret ettiğiniz ülkede değil, kendi yaşadığınız şehirde, köyde vs.de de gerek yerli gerek yabancı çok kişiyle tanışıp paylaşıp eğlenebiliyorsunuz….
  e güzel bişi tabi.)

  Natali Yeşilbahar Mart 3rd, 2009 at 9:26 am

  Çok keyifli bir yazı:)
  Couchsurfing sitesini kardeşim aktif bir şekilde kullanıyor. En son Fas’ta tanımadığı bir evde kaldığında endişelendiyesem de; onun hayatına yeni bir boyut kazandıran bir servis.
  İş sosyal network siteleri, senelerdir birçok konuşmacıyı organizasyonlara davet etmemi, yeni teknolojiler hakkında yöneticilerle tanışarak bilgilenmemi sağladı. ( sonunda hayatımı da değiştirdi tabiki:)))

  Burak Yüce Nisan 14th, 2009 at 3:03 pm

  Couchsurfing sitesini bilmiyordum. seyehat etmeyi seven birisi olarak ileride işime yarayabilir.

  Erhan Temmuz 5th, 2009 at 3:17 pm

  Benim hayatımı değiştiren siteler sınıfına da gofrm web sitesi girer. Gerçek iyi kişileri burada tanıdım.

  Couchsurfing 1 seneliğine İstanbul’da kamp kuruyor! | Vadi Efe Ağustos 20th, 2009 at 7:53 am

  [...] de biz İstanbul’lular için heyecan verici bir haber vardı ve hemen paylaşmak istedim.  Eski bir yazımda bahsetmiş olduğum “Hayatımı değiştiren iki internet sitesi”nden bir tanesi olan [...]

Yorumunuz:


 • February 25, 2009 at 4:07 pm Vadi Efe
  Bu siteler ne bana hiç bilmediğim bir şeyi öğretti, ne de gecelerce ekran başında kalmamı sağlayıp beni saatler boyu uykusuz bıraktı. İki siteyi de sadece ihtiyaç duyduğum anlarda kullandım, işin can alıcı noktası ise bu sitelerin bana sunduğu imkanlara sosyal hayatımla paralel olarak sık sık ihtiyaç duymamdı.

Add a comment on FriendFeed