vadi-efeMerhaba! Kısaca kendimi anlatırsam;

Ulusal & global markalara sosyal medya üzerinden dijital pazarlama & PR servisleri sunan Dekatlon Buzz‘ın kurucu ortaklarındanım. İş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda yaratıcı projeler ve uygun strateji geliştirilmesinden ve kreatif grubun koordinasyonundan sorumluyum. Teknolojiyi ve sosyal platformları kreatif fikir ve uygulamalar ile bir araya getirmek, işletme ve pazarlama disiplinlerini medya teknolojileri ile birleştirmek ana uzmanlığım. Şu anda ajans olarak Nestle, Eczacıbaşı Topluluğu, Türk Telekom Grubu, Türk Hava Yolları, LC Waikiki, Rixos Hotels, Garanti Bankası ve Bayer gibi birçok kurum ve markaya düzenli hizmet veriyoruz. Ülkemize Cannes Lions, European Excellence Awards, Mixx Awards Europe gibi birçok organizasyondan global ödüller getirdik.

Kariyerime Deutsche Telekom’un bir yatırımı olan web TV platformu sevenload GmbH’da uluslararası pazarlama ekibinde iş geliştirme sorumlusu olarak başladım. Türkiye ve çevre pazarlarda branded içerik platformları ve video içerik merkezli yaratıcı projeler hayata geçirdik.

Bundan önce; Vodafone, Cadbury, Sabancı Holding, Mey İçki ve daha birçok marka ve kuruma gençlik iletişimi hizmeti sunan Türkiye’nin en dinamik ajanslarından Youth Republic ile birlikte çalıştım, 2005 senesinde kurmuş olduğumuz öğrenci sosyal ağı ortakantin‘in çoğunluk hisselerinin 2009 yazında Youth Republic tarafından satın alınmasından sonra birlikte çalışmaya başladık ve gençliğin dijital dünyada yaşadığı günümüzde Türkiye’de offline ve online gençlik iletişimini güçlü ve entegre bir şekilde hem kendi platformlarımızdan hem de kampanya odaklı olarak sunduğumuz işler ürettik.

Henüz öğrenciyken ilgi alanlarım doğrultusunda çeşitli internet projeleri ürettim ve yönettim; ortakantin (Çoğunluk hisseleri YouthRep tarafından satın alındı), okumasitesi (Edebiyat sektöründen bir girişimci tarafından satın alındı) ve istiyor.us! u bazı örnekler olarak gösterebilirim. Çeşitli dergilerde (Marketing Türkiye, Digital Age, Netshow, Bant) ve bloglarda internet ve teknoloji üzerine yazdım.

İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum; RWTH Aachen‘da yeni nesil teknolojiler üzerine yüksek lisans yaptım ve Berlin Ekonomi Üniversitesi‘nde bir dönem uluslararası işletme/pazarlama eğitimi aldım.

British Council tarafından 2010 yılında “International  Interactive Media Entrepreneur” ödülünü aldım.

İnternet üzerinde bana nasıl ulaşabilirsiniz?

Bilgi alışverişi için twitter, iş bağlantısı için linkedin; seyahat ve keşiflerimi takip etmek isterseniz instagram profillerimi inceleyin ve arzu ederseniz çekinmeden ekleyebilirsiniz.

Daha fazla zamanı ve merakı olanlar için hikayem;

Lise yıllarında bilgisayar ve internete oldukça meraklı birisi olarak halen sektörde aktif olan kişilerin de desteğiyle birçok irili ufaklı iş yaptım: Öncelikle amatör ve profesyonel organizasyonlar için web siteleri, sonrasında ilk kişisel girişimim olarak Türkiye’nin ilk müzik konseptli web yayınlarından bir tanesi: muzisyen.net. (1999) Yazılı basında hemen her gazete ve dergide haber olan, birkaç defa da TV programlarına konu olan bu siteyi hazırlayıp yönetmekten aldığım haz beni internete bağladı denilebilir. İlk düzenli gelir getiren internet işimi de lisedeyken bulmuş, meşhur 2001 krizine kadar yayın yapan büyük çaplı bir internet yayınının müzik bölümünü haftalık olarak hazırlamıştım. Aynı süreçte Türkiye’nin ilk internetle ilgili yayınlarından Netshow “Internet ve Online Yaşam Dergisi”nin kurucu ekibine katılıp yaklaşık bir sene boyunca güncel internet projeleri üzerine yazılar yazdım.

Mühendis olmak istemeyen bir eşit ağırlık öğrencisi olarak, bilişim sektörüyle bu kadar sıcak temastan sonra, kişisel özelliklerime ve geleceğime en uygun olacağını düşündüğüm Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okumaya başladım. Yaklaşık bir sene yarı zamanlı çalıştığım Digital Graphics‘te web projelerinin inceliklerini öğrenmeye başladım, ardından üniversite ikinci sınıfta ilk ekip çalışmamı gerçekleştirerek bölümden arkadaşım Volkan Biçer ile öğrencilere yönelik sosyal ağ projesi olan ortakantin.com’u kurdum. (2005)

Yurt dışında Türkiye’yi temsil edenler hep çok ilgimi çekmiştir, gezmeyi görmeyi ve farklı tecrübeler edinmeyi seven bir insan olarak ilk adamakıllı yurt dışı tecrübelerimi 2006 senesi boyunca yaşadım. Önce 2 ay boyunca Gustav Hensel GmbH‘da bilgi işlem departmanında staj yapıp sonra da 6 ay boyunca Berlin’de misafir öğrenci olarak okudum. Aynı süreçte uzaktan yönettiğimiz web girişimimiz oldukça büyümeye ve yayılmaya başladı, Türkiye’ye döndükten sonra ilk reklam ajansımızla kontratımızı yapıp şirketimizi kurduk. 2007 senesinde Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olurken Web 2.0 ve sosyal ağlar üzerine bitirme tezimi verdim ve uygulamalı proje olarak da hayat tecrübeleri üzerine odaklanmış bir sosyal ağ sitesi olan istiyor.us!u sundum. Üniversite hayatım boyunca hazırladığım bütün ödevler ve projeler de internet ve sosyal hayata olan etkisi üzerineydi.

Üniversite sonrası Almanya, Aachen‘a yerleştim. expodea‘yı kurup Türkiye’deki sitelerimizi yönetmeye devam edip yeni fikirler ve projeler üzerine bir sene boyunca yoğun şekilde çalıştık, ve uluslararası sektörel etkinliklere katıldık. Bu süreç sonunda daha verimli çalışmak ve orta vadede bize yararı daha fazla olacağına inandığımız için internet sektöründe söz sahibi uluslararası ekiplere katılma kararı aldık. İbrahim Evsan ve sevenload ile bu süreçte tanıştım, Türkiye internet pazarını büyütecek ve bana çok şey katacak bir firma olduğuna inandığım için bu başarı öyküsüne dahil olmak istedim. 2008 sonbaharında Köln’e taşınıp Türkiye operasyonundan sorumlu proje yöneticisi olarak sevenload.com.tr‘yi launch ettim. Almanya’da uluslararası ekip ile birlikte yaptığımız çalışmalar ve belirlediğimiz stratejiler meyvesini verdi ve yerelleştirme dalında 2008 Altın Örümcek ödülünü kazandık.

2009 bahar aylarında İstanbul’a yerleşip çalışmalarımı daha aktif olarak sürdürme fırsatını buldum. Bireysel projelerimden ortakantin‘in çoğunluk hisselerini Türkiye’nin en başarılı gençlere yönelik pazarlama şirketi Youth Republic, niş sosyal ağ projem okumasitesi‘ni de edebiyat sektöründen bir girişimci satın aldı, ilk projede hissedar ve yönetim kurulu üyesi, ikincisinde danışman olarak devam ediyorum.

Dekatlon Buzz ile birlikte ise Vodafone, Philips, Unilever, McDonald’s, Eczacıbaşı, İpragaz, Yurtiçi Kargo gibi birçok markaya sosyal medya iletişimi konusunda danışmanlık veriyoruz. Sosyal medya odaklı kampanyalar üretiyoruz, PR çalışmalarını online platformların sunduğu imkanlar ile destekliyoruz ve sosyal medya takibi ve analizi hizmeti veriyoruz.

Bu blogda sektör hakkında değerlendirmelerden katıldığım etkinliklere, yaptığım gözlemlerden kişisel deneyimlerime kadar internet kültürü, sosyal medya ve yeni ekonomi odağından uzaklaşmadan yazıp çizmeye çalışacağım.

Şu ana kadar içerisinde bulunmuş olduğum projeler hakkında ayrıntılı bilgi almak için projeler kısmına, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış olan makalelerime ulaşmak için arşiv kısmına göz atabilirsiniz.