likemindSonunda!
Uzun zamandır internetle içli dışlı olmama rağmen kişisel veya konsept bir blog yazmak için ilk adımı bir türlü atamamıştım. Bu tür bir girişimde iki defa bulunup vazgeçtiğimi net olarak hatırlıyorum: Birincisi, Türkiye’de internetin yaygınlaşmaya başladığı zamanlar olan 90’ların sonu olup Hasan Yalçınkaya‘nin chatkapi adlı sitesinden ilk Türkçe blogu tutmaya başladığı zamandı. 15-20 dk kadar bir blog kurmaya çalışıp, sonrasında pes etmiş, devam etmemiştim. 2006 gibi ise artık iş tecrübesi, hatta bir de kendi projesi olan bir “internetçi” olarak “neden web sitelerini tanıtan bir blog yok?” diye düşünüyordum, Arda Kutsal‘in webrazzi’deki sosyomat’ı tanıtan ilk yazısını görmüş, “güzel olmuş, ben de bir şeyler yazmalıyım” diye düşünmüştüm. Sonrasında ise muhtemelen”en iyisi ortakantin’le ilgileneyim” deyip devamını getirmemiştim. Artık vakit geldi, peki ya neden bunca sene yazmadım da, bugün?

Blog yazmak, özellikle de düzenli olarak yazmak zor bir iş, düzenli olarak uğraştığınız başka bir işiniz varsa daha da zor,  enerji ve emek istiyor. İnsanlara faydalı olmak, okunabilecek bir şeyler sunmak gerekiyor. En önemlisi de, yazılarınızı sunacak bir kitle gerekiyor, yazdıklarınızı birilerinin okuyacağını bilmeniz lazım ki yazmak için motivasyonunuz olsun.Bunca zamandır Türkiye’de internetin gelişimini yakından takip etmiştim, nedense itiraf.com‘u okurken Ersan Özer ile bir çay içeyim dememiştim. Harıl harıl internetle ilgili kitaplar ararken Burak Büyükdemir‘in “Kümesteki Kartal”ını bulup bir çırpıda okumuştum, ama Burak Hoca’ya bir e-posta yollayıp bir yorum göndermek aklıma bile gelmemişti. Bana sorarsanız Türkiye internetinde kımıldanmalar oluyordu fakat, ortada adamakıllı bir mecra, bu işe ilgi duyan kişileri sektöre dahil edecek, iletişimi sağlayacak katalizörler eksikti. 2007 senesinde ben Almanya’ya yerleşirken de benzer bir durum devam ediyordu. Türkiye’de olmayan mecra, pazar, yatırımlar Avrupa’da vardı evet, fakat bu farkı oluşturan neydi? Uluslararası tecrübe edinmek ve kendimi geliştirmek misyonuyla yurt dışına çıkarken sonradan gördüm ki Türkiye’de sektör iyice kaynaşmaya başlamıştı.

Bana sorarsanız 2008 senesi boyunca düzenlenen etkinlikler inanılmaz faydalı oldu ve bunların başında da etohum geliyor. İnternet üzerinde iş üretenleri vitrine çıkartan, bir araya getiren etkisini görmemek mümkün değil. Aynı şekilde, başlıkta birlikte andığım FriendFeed de farklı bir yolla olsa da büyük bir açığı kapatarak internet üzerinde aktif olan kitleyi bir araya toplayıp sektördeki kişilerin ürettiklerini çok hızlı bir şekilde birbirlerine ulaştırmalarını ve iletişimde kalmalarını sağladı. Twitter bizde küresel olarak yarattığı etkiyi yaratmamıştı, FriendFeed ise çok daha fazla sevildi: Vitrine çıkanların altına yorum yazabilmek, “like” verebilmek gibi özellikler etkili şüphesiz. Muhabbeti seviyoruz.

Bu aralar sektörden birçok insanla tanışıyorum, herkesin hikayesini dinlemeye ve yaptıkları işleri takip etmeye çalışıyorum. Bu blog da Türkiye internetine bir şeyler katmak, sektörde olup bitenlere ve ortaya konan işlere kendimce yorumlar eklemek ve deneyimlerimi paylaşmak için yararlı olacak diye umuyorum. Ne de olsa artık birçok yakışıklı sektörel etkinliğimiz, ve de yazdıklarımızı etrafımıza kolayca okutabilmemizi sağlayan harika araçlarımız var. İlgi çekeceğini düşündüğüm şimdilik tasarı halinde olan birkaç yazıyı derleyip yayına sokmak için sabırsızlanıyorum, umarım blogumu takip edersiniz. Hayırlı olsun!Toplam : 27 Yorum var

  Burak Dönertaş Ocak 21st, 2009 at 4:45 am

  Hayırlı olsun Vadi, yazılarını ve blogunu heyecanla takip edeceğim. Çok önemli ve değerli şeyler paylaşacağını düşünüyorum.

  Ali YILDIRIM Ocak 21st, 2009 at 4:51 am

  Öncelikle tebrikler, ülkemizde türkçe olarak internet ve yeni medya konularında özellikle amatör girişimcilerin, ve hatta şirketlerin bilgi paylaşımını sağladıkları da ciddi bir platform bulunmuyor maalesef, ve bu sebeple bu girişimin çok yerinde oldugunu düşünüyorum.

  Hayırlı olsun, İlgi ile yazılarınızı bekliyor olacağız.
  Saygılar, sevgiler.
  Ali Y.
  D-CAT Technologies

  M.Hakan Deryal Ocak 21st, 2009 at 4:53 am

  Hayırlı olsun. Merakla takip edeceğim.

  Metin Kahraman Ocak 21st, 2009 at 4:53 am

  Vadi hayırlı olsun, burada çok güzel yazılar paylaşacağına inanıyorum. Tasarım ve site yerleşmesini ayrıca çok sevdim 😉

  Taci YALÇIN Ocak 21st, 2009 at 4:54 am

  Sanırım ilk yorum benimki olacak. Hayırlı olsun, elbette takipteyim 🙂

  Taci YALÇIN Ocak 21st, 2009 at 4:55 am

  3 de fena sıra değil hani 🙂

  Burak BUDAK Ocak 21st, 2009 at 4:59 am

  hayırlı olsun blogunuz. güzel yazılarınızı bekliyoruz. Blog dünyasına hoş geldiniz …

  Elif Salar Ocak 21st, 2009 at 4:59 am

  Tebrikler Vadi…

  Merakla bekliyoruz yeni yazıları, takipçiniz 🙂

  Nur Yasemin Ural Ocak 21st, 2009 at 5:08 am

  çok başarılı bir proje olmuş 🙂 sevgiler Vadicim…

  Volkan Biçer Ocak 21st, 2009 at 6:09 am

  Internet üzerine Türkiye içerisini ve dışarıyı yaşayarak tecrübe eden kişilerdensin bu yüzden bu paylaşımının içerik olarak çok değerli olacağına inanıyorum… yakın takibe başlayalım… tebrikler…

  Ufuk Kılıç Ocak 21st, 2009 at 6:22 am

  Hayırlu Olsun. Bol bloglamalar…

  Enes Kul Ocak 21st, 2009 at 6:29 am

  Tebrikler,

  Yeni yazılarını zevkle takip edeceğim.

  Başarılar.

  Devrim Malcok Ocak 21st, 2009 at 7:43 am

  kuzen operim guzel olmus …

  Yusuf Ozan Taşdemir Ocak 21st, 2009 at 8:45 am

  Tebrik ederim.

  Deneyimlerine okuyarak da olsa, ortak olmak mutluluk verici. Kolay gelsin.

  Natali Yeşilbahar Ocak 21st, 2009 at 9:13 am

  Hayırlı ve uğurlu olsun. Zevkle takip edeceğim.

  Anıl Altunkan Ocak 21st, 2009 at 10:05 am

  Çok güzel olmuş, hayırlı olsun. Mümkün olduğunca takip etmeye çalışacağım.

  Şekip Can Gökalp Ocak 21st, 2009 at 11:02 am

  Olaylara çoğu insandan farklı açılardan yaklaştığını düşünürüm uzun zamandan beri, o yüzden yazılarını okumak da zevkli olacak. =)

  Hayırlı uğurlu olsun kanko.

  ergun altunkan Ocak 21st, 2009 at 11:45 am

  Hayırlı olsun vadiciğim,eline sağlık olsun.Daha da güzel şeyler üreteceğini biliyorum.Sevgilerimle

  ozan demirci Ocak 21st, 2009 at 11:31 pm

  canım kardeşim vadi efe’nin kişisel bloguna hayli kişisel ve dahi duygusal ve biraz da gereğinden uzun bir yorum ekleme denemesi:

  sene kaçtı senle tanıştığımızda vallahi hatırlamıyorum. ama html dışında bir halttan çakmadığımıza eminim. (ben ondan da çakmıyorumdur o zaman) bırak twitter’ı, friendfeed’i icq bile var mıydı emin değilim. irc’de takılan, tek şarkı için günlerce bekleyen gençlerdik. sen arada bize download’a gelirdin. (evet böyle bişey vardı, yeni nesiller de bilsin)

  filmi az ileri sarıyorum. büyüdük. uni, iş güç, fikirler, ortakantin’in kuruluşu, ilk zamanları… henüz ersan özer’le çay içeyim demiyordun belki ama “abi hadi bunaldım gidip sahilde bi çay içelim” diyorduk birbirimize bol bol.

  /southpark’tan montaj şarkısı girer/

  aradan birsürü eğlenceli ama bir o kadar da yaratıcı ve kafaaçıcı zaman, tonla kahkaha, azbiraz hırgür, daha az da olsa küsmece filan da geçti. /montaaaaaaaj/ sonra sen gittin. benim canım sıkıldığında “hadi abi”leyeceğim arkadaşım gitti diye canım sıkıldı. teknolojinin nimetlerini kullanarak aradaki mesafeyi kapamaya çalıştık. oldu mu? eh işte. ama en son geri geldiğinde artık çaycılarımız yoktu.

  /montaaaaaaaj/

  denizsuyuyla yapıldığına yemin edebileceğim o çaylardan litrelerce içtiğimiz o günlerden bu güne ne değişti diye bir düşündüm yazını okurken.

  birikimimiz, işbilirliğimiz, çevremiz, hayata bakışımız gelişti. sende benden katbekat fazla da olmuştur eminim.

  o zamanlar blog tutaydık? şimdi dönüp hayli gülerdik heralde bir çok dediğimize. ha gene de “ulan bunu aslında ben taa şu zaman demiştim” dediğimiz bisürü şey de olmadı mı arada? oldu tabii, olma mı! ama sadece kafamızın hiç de fena çalışmadığını hissetmek bile doğru yolda olduğumuzun kanıtıydı sanki.

  neyse ki bundan sonra böylesi bi bahanen kalmadı! (:

  üstelik yazında bahsettiğin o “kitle” artık sadece profesyonelleri değil, bu işlere meraklı ve bizim zamanımızda olandan çok daha fazla sayıda yeniyetme genci de kapsıyor. burayı okuyan gençler bilsin ki bu adamdan öğrenecekleri çok şey var. ama sen de kardeşim bu bloga başlayarak bu padawanların sorumluluğununun bir kısmını (en az yazında zikrettiğin isimler kadar) üzerine aldığını bil.

  bana da blog konusunda biraz mahalle baskısı yapmanızı rica ederek kalbinden temiz bu sayfayı bana ayırdığın için… sepet sepet… siyah önlükle… zzzttt bzzzztt!

  Erol Ocak 22nd, 2009 at 3:04 am

  Dedigin gibi muhabbeti seviyoruz 🙂 takip eden kazanır.. başarılar vadi.

  Vadi Efe Ocak 22nd, 2009 at 6:20 am

  Güzel ve samimi mesajlar ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Elimden geleni yapacağım 🙂

  Hasan Toprakkaya Ocak 22nd, 2009 at 6:55 am

  Yeni okuma fırsatı bulabildim. Güzel içeriklerin geleceği şimdiden belli.
  Hayırlı olsun Vadi.

  Alya Esat Ocak 25th, 2009 at 4:44 pm

  Hayırlı olsun Vadi. İlgiyle okuyorum.

  Esra Nur Şubat 3rd, 2009 at 10:51 am

  Hayırlı olsun Vadi güzel olmuş (:

  OrtaKantin & Youth Republic ortaklığı ve etohum’un katkısı | Vadi Efe Eylül 5th, 2009 at 7:07 pm

  […] bir blog tutmaya karar vermemde etohum’un katkısı olduğunu blogumun henüz ilk yazısında belirtmiştim. Bu yazı ile bir hatırlatma yapmış olayım, bu linkini verdiğim yazıyı yazdığımda henüz […]

  OrtaKantin & Youth Republic ortaklığı ve etohum’un katkısı « Bay Bedava – Netten Başlıklar Eylül 6th, 2009 at 12:45 pm

  […] bir blog tutmaya karar vermemde etohum’un katkısı olduğunu blogumun henüz ilk yazısında belirtmiştim. Bu yazı ile bir hatırlatma yapmış olayım, bu linkini verdiğim yazıyı yazdığımda henüz […]

Yorumunuz: