altinorumcekİki gün önce Altın Örümcek Web Ödülleri’nde lokalizasyon (yabancı bir ürünün yerli pazara göre uyarlanması) kategorisinde 2008 senesinin en iyi web sitesi olarak yerelleştirme operasyonunun yönetimini üstlenmiş olduğum sevenload seçildi. Altın Örümcek organizasyonu hakkında birçok farklı eleştiriler getirenler var, ben bu ödülü bir prestij ve yoğun çalışmalarımızın takdir edilmesi olarak görüyorum, birinci seçildiğimizde sevindim açıkçası, üstelik HSBC ve Fiat gibi Türkiye operasyonlarının arkasında büyük dijital ajanslar bulunan küresel markaların önüne geçerek başardık bunu. Bu takdiri de en çok üstüme ben alındım, çünkü com.tr sayfasının launch edilmesinden yerli kanalların oluşturulmasına, web tv anlaşmalarından tasarım ekibinin yön etilmesine, ve hatta Almanca-Türkçe çevirilerin kontrol edilip düzenlenmesine kadar işler benim kontrolümden geçti.

lokalizasyonGeçen sene yaz sonunda Aachen’dan Köln’e taşınıp sevenload merkez ofisinde Türkiye operasyonu için çalışmaya başladığımda aklımdaki ilk şey ürünü Türkiye’ye uygun hale nasıl getireceğimizdi. Çünkü bir ürün teknik altyapı veya arabirim olarak ne kadar kaliteli olursa olsun yerel pazardaki kullanıcıya hitap etmiyorsa orada etkili bir komünite oluşturmak mümkün olmuyor. Bunun için ilk olarak var olan ürünün kullanıcı ile nasıl iletişim kurduğunu kontrol etmek gerekiyordu, öncelikli olarak en küçük hata mesajlarına kadar sitenin dilini tamamen yeniledik. Bunun dışında, Türk kullanıcısına hitap edecek video yayınlarını, en çok talep görenleri en önde sunacak şekilde düzenleyip minimum zamanda maksimum farklı zevke hitap edebilecek şekilde birçok farklı web tv anlaşması yaptık. Kendi komünitesine sahip online mecrada var olan ya da olmayan birçok prodüksiyona sevenload üzerinden özel birer kanal açıp kullanıcılarımıza yayınladık.

Bu süreçte yayına aldığımız kanalların prodüksiyon sahibini kendi dilinden anlatmasına, ilk izlenim, tasarım ve içerik olarak, hatta metin yazımına kadar bütün ayrıntıları ile yetkin bir şekilde hazırlanmasına dikkat ettim.

İlk aklıma gelenler bunlar oldu, çalışmalarımızı beğenen ve bizi birinciliğe layık görenlere teşekkür ederim. Altın Örümcek ödüllerinin tam listesine ulaşmak için buraya tıklayın.Toplam : 5 Yorum var

  Yurtsan Atakan Haziran 13th, 2009 at 12:16 am

  Tebrikler sevgili Vadi,

  Altın Örümcek ödülü pek saygın bir ödül olmasa da, başarılı çalışmanın bir şekilde takdir edilmiş olmasına vesile olduğu için önemli. Sevenload’un Türkiye uyarlaması gerçekter çok başarılı. Önümüzdeki yıllarda Altın Örümcek’i almasan da başarılı ve ibizim için gurur kaynağı uygulmalarına lütfen devam et.

  Vadi Efe Haziran 13th, 2009 at 11:47 pm

  Yurtsan abi; bloguma yorum yazdığınız için çok sevindim ve gururlandım. Yapmış olduğumuz çalışmaları beğendiğiniz için de ayrıca mutlu oldum. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, umarım gelecekte çok daha güzel projelerin parçası olurum. Sevgiler

  Volkan Biçer Haziran 17th, 2009 at 11:23 am

  Lokalizasyon işi web üzerinde en çok eleştirilebilecek, en zor işlerden birisi o yüzden eline sağlık derim, well done!

  Yurtsan Atakan Haziran 23rd, 2009 at 7:42 pm

  Giderek daha da güzelleşen daha nice çalışmaya imza atacağından eminim Sevgili Vadi.

  Nurettin Özdoğan Haziran 25th, 2009 at 12:51 pm

  Vadi emeğine sağlık. Sevenload gibi başarılı bir şirketin Türkye operasyonunda senin gibi birisinin olması hakikaten çok güzel. Başarılarının devamını dilerim.

Yorumunuz: