civicBugün Bilgi Üniversitesi’nde, santralistanbul’da “The Internet and new Participation Trends for Young People in Turkey and abroad” başlıklı civicweb seminerine katıldım. Sektörden kişilerin ve akademisyenlerin katılımıyla, belirtilen konu etrafında ve güncel olaylar üzerine gözlemler ve yorumlar dinlemeyi bekliyordum. Beklediğimin aksine, genel bir bilgilendirme toplantısı şeklinde geçti program. Dinleyicilerin çoğunluğu yabancıydı, onlara Türkiye internetinden örnek projeler sunuldu, kullanıcıların alışkanlıkları hakkında bilgi verildi.

Bu etkinliğe özel bir durum değil, uzun zamandır dikkatimi çeken bir konu, akademik dünyanın internetin hızı karşısında hantal kalması. Bu durumu akademik bir kurumun ve internet sektörünün kesiştiği her yerde gözlemledim neredeyse. Yurt içi veya yurt dışı fark etmeden, eğitim kurumu ne kadar prestijli olursa olsun genelde akademisyenler internet dünyasında olan biteni takip etmekte ağır kalıyorlar sanki. Bunu teknoloji-internet odaklı disiplinlerin diğer akademik disiplinlere göre çok daha hızlı gelişmesini, gün aşırı yaşanan yenilikleri ve değişimleri, ve bütün bu olanlara özel bir mesai ayırıp bunları takip etme zorluğuna bağlayabiliriz sanırım. Başı başına bir disiplin ve mesai isteyen akademisyenlik, internetin içinde yaşayan insanların interneti algılayışı karşısında ağır kalıyor. Bu durumu verilen bir derste kullanılan teknolojinin ne kadar eski olduğundan veya yapılan sunumlarda 3-5 sene öncesinin verilerinin kullanılmasından anlayabiliyoruz.

Yurt dışında üniversitelerin özel sektör ile yaptığı işbirlikleri ve öğrencilerin belli projelere bağlı olarak çalışma imkanları bulması, öğretim görevlilerinin de sektör ile ortak projeler ortaya koyması ile bilgilerini taze tuttuklarını fark ettim. Bu tarzda çalışmalar ülkemizde de sınırlı sayıda olsa yapılıyor, bunların sayıca artması ve bu projelerde dönen sermaye miktarının artıp şahıslara ve kurumlara sağladığı katma değerin çoğalması akademik dünyanın teknolojiyi ve interneti daha verimli olarak takip etmesini sağlayacaktır.Toplam : 3 Yorum var

  Volkan Biçer Mart 20th, 2009 at 4:15 pm

  Doğru bir konuya değinmişsin… Ama akademisyenler konu içinde olmasa daha iyi olur da diyorum bazen. Sanıyorum bunun da asıl sebebi hiyerarşi. Hiyerarşik bir yapının olduğu yerlerde hızlı, trend yaratan bir internet açılımı, kullanımı, tüketimi vs göremiyorsun…

  Bu arada Ben bir de internet ve kurumsal yapı etkileşimini birleştiren bir yazı rica edeceğim senden :)

  Uğur Özmen Mart 21st, 2009 at 12:51 am

  Çoğunlukla haklısın.

  Bir uygun zamanında, çözümü tartışalım mı?

  Vadi Efe Mart 23rd, 2009 at 7:06 pm

  @Volkan Biçer
  kesinlikle, Avrupa ve ABD internet sektörleri arasındaki fark bile Avrupa’nın durağan/prosedür ağırlıklı yapısından temelleniyor. Bu da benzer bir durum.

  @Uğur Özmen
  teşekkür ederim, memnun olurum. Uygun bir zaman ayarlayalım mutlaka.

Yorumunuz:


Add a comment on FriendFeed